Editörün Gözüyle Kerpe

Kerpe'de neler yapabilirsiniz?

Temiz deniz ve orman havası teneffüs ederek, yeşile ve Rusya'ya uzanan ufuk hattına bakarak gözlerinizi ve bedeninizi dinlendirirken leziz bir yemek yiyebilirsiniz. Orman içinde veya sahil kayalıklarında ailece veya grupla hatta yalnız yürüyüşe çıkabilir, enerji depolarsınız. Tekne kiralayıp Kerpe çevresinde dolaşabilir, Kerpe Burnu arkasındaki Miço Limanı'nın anıt kayalarını, gizli koylarını, dehlizlerini birde denizden görebilirsiniz. Kerpe yakınlarındaki Sarısu ve Kurtyeri deresinde oltayla sazan avcılığı yapabilirsiniz.

Av sezonunda Rusya'dan gelen bıldırcın, çulluk, Balkanlar'dan gelen üveyiklere rastlayabilirsiniz. Kerpe merkezde çay bahçelerinde, cafelerde oturabilir, trafiğe kapalı gezi alanında dolaşabilirsiniz. Su altına meraklıysanız Kerpe Burnu kayalıklarında denize girip zıpkınla kefal, levrek, kofana, karagöz avlayabilir, 10-12 metre derinlikte yatan amphoraları görebilirsiniz. Bu kayalıklarda uçurtma uçurabilir, fotoğraf çekebilir, resim yapabilir, beraberinizde getirdiğiniz havlu veya şezlonglarda güneşlenebilir, denize girebilir, akşam olunca da Ayvalık'ın "şeytan sofrası"ndaki gün batımını anımsatır biçimde Kerpe'de de nazlana nazlana denize batan güneşin şölenini elinizdeki içeceklerle izleyebilirsiniz.

Kerpe'de gece kalanlar, disco-bar,birahaneye gidebilir veya fast-food satan yerlere uğrayabilirsiniz. Yazlıklar, villalar, arsalar görecekleriniz arsında yer alırken, Milli formayla attığı gollerle Milli Takımın başarısında pay sahibi olan ve kayalıklara giden yol üzerinde bulunan Hakan Şükür'ün ikiz daireli yazlığını, belki kendisini de görebilirsiniz. Yağmur sonrası toprak ve çiçek kokusunun açığa çıktığı Kerpe'de denizden gelen gerçek yosun kokusunu rüzgar karayel estiği zaman duyabilirsiniz. Karagöz Restoran önündeki plajda yüzebilir, Kandıra Belediyesi tarafından işletilen plajda kabin, şezlong, şemsiye kiralayabilir, Karagöz restoranın beş değişik bölümünden birinde Kerpe koyunu seyrederek taze balık yiğebilirsiniz.

Kayalıklar
Karadeniz'in hırçın dalgalarına göğüs gerip, şekilden şekile giren kayalar, heykeltraşları kıskandıracak, görenleri hayrete düşürecek kadar ilginç bir görünüm sergiliyor. Basında ilk kez fotoğraflarını çekip tarafımdan yayınlanan bu kayalar için burası "İrlandalı Kız" filminde görülen sahillerden güzel, dizi çekmeye, mayo defilesi, katalog çekimleri, klip mekanı olmaya elverişli demiştim. Hepsi de yapıldı. Şimdi de diyorum ki bu eşsiz güzellikteki antik tiyatro benzeri koyda bir oda orkestrası konser verse, bir festival düzenlense, T.V.'den internetten canlı yayın yapılsa, bu mekana bu gösteriye dünya parmak ısırtır. Ve Kerpe daha kısa zamanda İstanbul'un Bodrum'u olur.

Çevrede ne var ne yok?
Kerpe'den ayrılıp kısa süreli yolculukla ulaşılabilen sırasıyla Kumcağız Kefken ve Kovanağzı bulunuyor. Yazlık villaların çokça görüldüğü koydan ilerleyenler rampayı çıkıp 500 metre toprak yoldan sola denize yönelirlerse Pembe Kayalar'a ulaşıyorlar. Bir zamanlar Karadeniz'in az tuzlu denizine intibak eden tatlısu alabalıklarının yetiştirildiği Pembe Kayalar'da artık deniz alası üretimi durdurulmuş. Kefken Adası karşısında çok keyifli piknik yapanlar, balık tutanlar, güneşlenenler, bisiklete binenlere rastlanıyor. Pembe renkli kayaların deniz seviyesinde ise baklava biçimli kesilmiş kayalar görebilirsiniz.

İlginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken bu kayalar suyun içinde yumuşak çıkarıldıktan sonra sertleşmektedir. Bu özelliği nedeniyle, Osmanlı döneminde insan gücüyle dikdörtgenler şeklinde kesilerek İstanbul'a getirilmiş Sultanahmet Camii dahil bir çok caminin yapımında ve Anadolu Hisarı'nın inşaasında kullanılmış. Kıyı emniyeti ve kurtarma ekiplerinin yer aldığı Kefken Adası ise tekne gezisi yapıp tarihi kalıntıları görebileceğiniz, piknik yapıp yüzebileceğiniz 45 dakikalık mesafeyle Pembe Kayalar'ın karşısında görülüyor.

Aynı sahilin devamında ise yazlıkların istilasındaki bir başka kıyı kenti Cebeci bulunuyor.Cebeci’den hemen sonra Babalı ve Dikili’ye ulaşabilir ve çok bakir yerler keşfedebilirsiniz.


Seçeneklerden bir başkası ise Kefken'de... Renk renk teknelerin yer aldığı koyuyla köy pazarı ile renkli bir portre çizen Kefken eve dönüşünüzde ilk elden balık alabileceğiniz olanaklar sunuyor. Murat Gödek veya Kemal Işık ile 0535 645 41 40 no ile irtibata geçenler tekneden perakende balık alabiliyor.Avlanma dönemlerinde Kefken limanından direkt teknelerdenden kasa ile balık alabilirsiniz ama ilada ben balık yemem diyorsanız sizi Kefken’de FİLİZ KASAP bekliyor 0 262 563 6065 no ile irtibat geçebilir ve tamamen yerli ve kendi besi çifltliğinden satışa sundukları leziz et ürünlerinden alabilirsiniz.Mangal keyfi için tüm ekipmanlar ve ana maddesi olan et ve tavuk ürünleri taze ve günlükdür.

Bölgenin çilek, ıspanak, Kandıra biberi hormonsuz olması nedeniyle aranılan şöhrete sahip köy ürünleri arasında yer alıyor. Kefken’de Pazar günleri halk pazarı kurulur taze doğal köy ürünlerini satın alabir ister yazlığınızda veya günübirlik geldiyseniz dönerken evinize alabilirsiniz.
Yine aynı şekilde dönerken ister Kefken’den Kandıra istikametine direkt olarak veya Kefken’den Kerpe’ye gelir ordan Kandıra’ya gelirsiniz şayet günlerden Çarşamba veya Cumartesi günü ise Kandıra’da kurulan köy pazarlarına uğrayıp taze doğal sebze ve meyve alabilirsiniz.Yaz aylarında nüfusun 2-3 katına çıktığı sahil şeridinde cumartesi ve Pazar günleride buna günübirlik ziyaretçilerin sayısı eklenince dönüş yolu biraz kalabalık olur ve sürücülerimizin şimdiden trafik kurallarına uymalarını rica ederiz.

Evet kerperehberi.com ailesi olarak bazılarının İstanbul’un yanıbaşındaki cennet bazılarının Karadeniz’in Bodrum’u olarak nitelendirilen şirin tatil beldesi Kerpe’yi ve etrafındaki sahil kasabalarını tanıtmak ve sevdirmek ailenizle sevdiklerinizle güzel günler tatiller geçirmenize katkıda bulunmak üzere sizlere bu sayfayı hazırlayan şahsım ve kerperehberi webteam adına şimdiden iyi tatiller dileriz.

İlgili Kelimeler:Kerpe Haberleri, Kerpe, Kerpe Hakkında, Kerpe  Konaklama, Kerpe, Kandıra Otelleri, Kerpeye Yakın Yerler,Kerpe Otel, Kerpe Konaklama, Kerpe Pansiyon, Kerpe Taksi, Kerpe Restaurant, Kerpe