Kerpe Trekking

kerpe trekking kerpe doga yürüyüs

Kerpe geniş ormanları, yemyeşil doğası ve muhteşem denizi ile misafirlerini ağırlamaktadır. Bölge de doğal güzelliklerinin ön planda olması, sporlar imkanlarının da gelişmesini sağlamıştır. Zorluk derecesine sahip parkurlar ise trekking sporunun gelişmesine için olanak sağlamıştır.

Kerpe Miço Koyu ve Eski Kerpe bölgesi en iyi trekking yapılacak yeridir.. Birçok parkura sahiptir. Misafirler zorluk derecesine göre tercihini yapar ve muhteşem bir deneyime ilk adımlarını atmış olur.

  • Kerpe’de Trekking Parkurları

Kerpe trekking parkurları, rengarenk ormanlarıyla dikkat çeken yerlerden biridir. 3 farklı trekking rotasına sahip yerin en popüleri ise Miço Koyu’dür… Farklı noktalardan başlayan bu üç rota yalnızca zorluk seviyesine göre ayrılarak yön değiştiriyor. Yürüyüşe çıkmadan önce çeşitli hazırlıklar yapmayı ihmal etmemeli ve malzemelerinizi alarak yollara çıkmalısnız.

Kerpe'de turlar genellikle grupların düzenledikleri organizasyonla grup halinde yapılırken isteğe bağlı olarak bireysel de gerçekleştirilebilir. Zor parkurlar içermesi ve tam anlamıyla doğa ile savaş halinde geçmesi sebebiyle rehberler ve eğitmenler ile yapılması tavsiye edilir. Siz de bu zor sporu denemek istiyorsanız yapmanız gereken yürüyüş malzemelerinizi yanınıza alarak yollara düşmek.

  • Trekking için gerekenler

Trekking için doğal parkurlara sahip, muhteşem manzarası olan, ormanlar arasından geçen renkli bir bölgeler seçilmelidir.
Spor ayakkabı veya bot gibi aksesuarlar tercih edilmelidir.
Tur organizatörleri tavsiyesi veya kendinizin hazırladığı sırt çantalarınız olmalıdır.
Rehbere veya yön bulma bilgisine veya deneyimine sahip lider olmalıdır.

  • Kerpe’de Trekking Nerelerde Yapılır?

Kerpe Miço Koyu parkuru

Kerpe Eski Kerpe'ye (Ömerağzı) Parkuru

Kerpe-Babatepesi Parkuru

Kerpe'de sabahın erken saatlerinde yöresel özellikler barındıran doğal ürünlerle hazırlanmış köy kahvaltınızı yaptiktan sonra güneş henüz yükselirken, halk arasında Miço Koyu (gizli cennet koyu) olarak anılan mevkie küçük bir sabah yürüyüşü yapabilirsiniz. Ormanın eteklerini süsleyen çam ve meşe ağaçları arasından yaklaşık 10 dakika süren yürüyüşle Miço Koyu'na ulaşabilirsiniz. İlginç kayalıklarıyla ünlü Miço Limanı görsel bir şölen gibi karşınıza çıkarken, bol oksijen ve ormandan gelen baş döndürücü çiçek kokuları arasında yapacağınız bu yürüyüş sizi kent karmaşasından uzaklaştırıp, güne zinde olarak başlamanızı sağlayacaktır.

Kerpe sahilinden batı yakasına doğru yürüdüğünüzde etrafınızı kaplayan ormanın arasında, doğanın kucağına açılan yolda ilerleyerek önce Sarıyer Koyuna ulaşacaksiniz. Sarıyer Koyu sonrasında yola devamla Ömerağzı Koyunda çadır ve piknik alanlarıyla karşılaşıyorsunuz. Burada vereceğiniz molada içeceğiniz bir iki bardak çayla tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Yürümeye devam ettiğinizde Lokmandere ve Koğukkaya yi da gördükten sonra Sarısuya varacaksiniz.

Sarısu mükemmel güzelliklere sahip yemyeşil bir vadi boyunca estetik kavisler çizerek akışını sürdürüyor. Sarısu nehrinin Karadeniz'e kavuştuğu noktada bulunan küçük kumsal, kumul tepecikleri, kıyı şekilleri ile oldukça ilginizi çekecek güzellikler sergiliyor.

İlgili Kelimeler:kerpe trekking, kerpe miço trekking, kerpe trekking rotaları, kerpe trekking turları, kerpe trekking parkurları