Karadeniz’deki Saklı Cennet Kerpe

Eylül ayında bazen bir ağaç altına, bazen serin sulara atmak istiyoruz kendimizi malum eskiler hep derdi eylül ayı pastırma sıcakları olur derlerdi. İstanbul’da yaşayıp da yakınlarında bunun için güzel, farklı yerler arıyorsanız sizi yeşille mavinin kucaklaştığı Karadeniz’in güzel sahil kasabası, Kerpe’ye götüreceğiz. Üstelik burada sadece deniz ve doğa yok, aynı zamanda binlerce yıllık kaya oluşumlarının görkemine de şahit olacaksınız.

Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı küçük bir sahil kasabası... Yaz aylarında sıcaktan bunalan İstanbulluların en güzel kaçamak noktalarından biri. Yakın olması sebebiyle günübirlik ya da hafta sonu gezileri için tercih edilen Kerpe, denizi, doğası ve görselliği için gidenleri cezbedecek çok şey var.Bunların başında Kerpe Kartal Kayalıkları geliyor.

Kartal Kayalıkları ile ünlü Kerpe özellikle fotoğraf meraklıları tarafından oldukça rağbet gören bir yer. Karadeniz’in bu küçük balıkçı köyü son yıllarda doğa ve deniz severlerin ilgi noktası haline geldi. Küçük sahili, orman içi piknik alanları, balıkçı lokantaları ve o güzel kayalıklarıyla bu ilgiyi fazlasıyla hak eden yerlerden biri. Eski bir liman olan Kerpe, Bitinya Krallığı, Roma, Bizans ve Cenevizlilerin uğrak yerlerinden biriydi. Osmanlı dönemindeyse İstanbul’un odun ve kömür ihtiyacını karşılamış.


Doğa harikası oluşumlar
Kerpe özellikle yaz ve sonbahar aylarında doğayla iç içe olmak, yüzmek ya da küçük balık lokantalarında keyif yapmak için harika bir seçenek. Hatta Karadeniz’in efsanevi dalgalarında sörf ve paddle board yapma imkânınız da var. Merkezdeki Mavi Bayraklı Kerpe Halk Plajı sığ deniziyle özellikle çocuklu ailelerin tercih sebebi. Hemen yanındaki Sosyete Plajı ile aynı denizi paylaşıyor. Merkezin biraz dışında sadece kadınlara özel olan Kadınlar Plajı (Miço Koyu) da seçenekler arasında.

Kamp ve piknik için Kerpe civarında çok güzel alanlar var. Ömer Ağzı Kamp Alanı bunlardan biri. Hem müthiş güzellikte bir turkuvaz denize sahip hem de orman içindeki konumu sayesinde serinlik veriyor.
Kerpe’nin merkeziyse Ege’nin bir sahil kasabasını andırıyor. Kafeler, restoranlar ve küçük dükkânlarıyla buraya “Karadeniz’in Bodrum’u” diyenler de oluyor. Sahil boyunca biraz ilerlediğinizde yol sizi kayalıklara götürüyor. İşte burası Kerpe’nin en müthiş yeri; zira suyun yıllar içinde aşındırmasıyla oluşmuş adeta heykeli andıran bir doğa harikası çıkıyor karşınıza. Akıntıdan dolayı denize girmek tehlikeli ancak burada günbatımını seyretmenin verdiği keyfe doyulmuyor. Etrafındaysa gizli mağaralar olduğu söyleniyor.

Sizlerde bu doğa harikası şirin tatil beldesi Kerpe’yi keşfetmek istiyorsanız yılın 12 ayı hizmet veren oteller ve pansiyonlar mevcuttur denize sıfır restoranlar yılın 12 ayı hizmet vermektedir.

Kerpe Kaptan Otel-Kerpe

Reklam
Kerpe Kaptan Restaurant-Kerpe

reklam2