Sakarya’nın Leziz mi Leziz Yöresel Yemekleri

ana görselSakarya’nın kendisine ait birçok farklı lezzeti bulunur, yöredeki kişiler ile de bu lezzetler oldukça içten bir şekilde sunulur. Sakarya yöresel yemekleri genel olarak ağır bir şekilde yapılan ana yemeklere hakimdir. Ancak yörede yapılan hafif tatlılar ile sofradaki bu denge sağlanır. Bu nedenle de benzersiz bir sofra kültürüne sahip olduğunu söylemek mümkün oluyor. Şehir tamamen insanların sofradan kalktıkları esnada rahatsız olmamaları adına dengeli kurulan sofralarla ön plana çıkar. Özellikle sebzeler Sakarya yemeklerinde daha fazla kullanılır ve çeşitli her sebzenin sofrada yeri bulunur. Patates, ıspanak, bal kabağı ya da pırasa gibi sebzeleri herhangi bir Sakarya geleneksel sofrasında görmek mümkündür.
Midenin yanı sıra görselliğe de hitap eden Sakarya meşhur yemekleri oldukça özel bir tada sahiptir. Her ilçenin kendisine ait bir dokunuşu bulunduğu için şehirde farklı tatlara rastlamak mümkündür.


Sakarya’nın İştah Açıcı Lezzetleri
Sakarya yöresine ait birçok lezzet vardır ve ilçelerindeki çeşitlilik ile de oldukça ünlüdür. Bu güzel lezzetlerin içinden en bilinenleri sizin için derleyeceğiz.


Bulgurun En Güzel Hali: Bulgur Çorbası
Sakarya yöresel yemekleri dendiği zaman ilk olarak akla gelen yemek bulgur çorbasıdır. Bu çorba, bazı yöre halkına göre ana yemek olurken bazıları tarafından da başlangıç olarak servis edilir. Doyuruculuğunun yüksek olması nedeni ile yöre halkı yemeğin servisi konusunda anlaşamamıştır. Çorbanın en büyük özelliği, yapımı esnasında süt de kullanılıyor olmasıdır. Tadıldığı anda klasik bir bulgur yemeğinden olmadığı fark edilecektir.

Bulgur Çorbası


Bilinen Dolmaları Unutturan Eşsiz Lezzet Pekmezli: Ayva Dolması
Ayvanın içerisinin doldurulması ile elde edilen bu dolma, yöre halkı tarafından oldukça fazla beğeniliyor. Osmanlı Mutfağından gelen bu yemek, günümüzde de yöre halkının sofralarında yer alıyor. Yemeğin en büyük özelliği ise iç harcının klasik bir şekilde hazırlanmıyor oluşudur. İç harcında kullanılan pekmez, dolmayı bambaşka bir hale getiriyor. Bu dokunuş ile de yemeği tadan herkesin favorisi haline geliyor.


Balkabağın En Güzel Dokunuşu: Balkabaklı Ekmek
Sakarya denildiği zaman bilinen lezzetlerin bambaşka bir hale getirilmesine ve özel olarak sunulmasına şaşırılmamalıdır. Sakarya yöresine ait olan bu ekmek birçok yemeğe eşlik edecek harika bir tada sahiptir. Ekmeğin yapımı esnasında balkabağının suyu kullanılır ve rengi de turuncu olur. Oldukça yumuşak bir yapıya sahip olan bu ekmek, uzun zaman boyunca taze olarak tüketilebilir. Yöredeki birçok fırında özel olarak yapılan lezzettir.

 Balkabakl Ekmek


Enfes Tadıyla: Ezme Fasulye
Sakarya yöresel yemekleri arasında yer alan ezme fasulye, genel olarak meze şeklinde servis edilir. Birçok yemeğe oldukça güzel uyum sağlayan bu lezzetin yapımı için http://tarifdefteri.net sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Fasulyenin çeşitli baharatlar ile birleşmesi ile birlikte elde edilen bu tada, başka sebzeler de eşlik ediyor.

Kerpe Kaptan Otel-Kerpe

Reklam
Kerpe Kaptan Restaurant-Kerpe

reklam2