kerpe,kerpe satılık ev,kerpe alkan yapı

Kerpe'ye Giderken Valizinizde Neler Olmalı...

Kerpe’ye gelirken valizinizde neler olmalı? Bu soru Kerpe’de ilk defa tatil yapacaksanız çok önemlidir. Planlamış olduğunuz tatilin istediğiniz gibi gitmesini istersiniz.
Gittiğimiz yerle ilgili her olasılığı bilmek ve ona göre çanta hazırlamak iyi bir tatil başlangıcıdır. İşte Kerpe tatili için çantanızda bulunması gerekenler.


İklim tatil yeri seçerken son derece önemlidir!
Kerpe kıyıları Karadeniz sahil kenarında olsada bölgede Karadeniz ve Akdeniz ikliminin geçisi yaşanmaktadır. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağmurlu geçer. Bu geçiş iklimi tatil için çok önemlidir. Temmuz ayında ortalama sıcaklık günüz 30-35 derece gece ise 18-20 derece arasındadır. Gün batımı ile sıcaklık hızla düşer ve serin bir gece yaşarsınız. Çok nadir olmakla birlikte bazı yaz gecelerinde nemli ve sıcak geceler yaşanmaktadır. Ayrıca bazı sezonlarda Karadeniz bazı sezonlarda akdeniz iklimi etkileri daha baskın olur. Bir gün önce akdeniz özelliği taşıyan iklim diğer gün karadeniz iklimi ile sizi karşılayabilir. Bu ihtimal Haziran-Temmuz –Ağustos aylarında ender olarak olsada, ülkenin içinde bulunduğu sismik duruma bağlı iklim değişkenliği yaşanabilmektedir.

Çantanızda olması gerekenler plajda size oldukça yardımcı olacak
Tavsiye: Tatil için çantanıza iklimi düşünerek ince bir yağmurluk yada şemsiye, çadır kuracaksanız gece sıcaklığından dolayı battaniye, orta faktör güneş kremi, kamp yapacaksanız sivrisinek kovucu ve açık renk şapka koyunuz. Akşam açık hava için ince bir hırka iyi seçim olacaktır. Kendi imkanlarınız ile denize girecekseniz iyi bir plaj şemsiyesi edininiz, rüzgarın yerinden çıkaramayacağı bir yapısı olursa rahat edersiniz. Denizden çıktığınızda rüzgar çarpmasına karşı su emici özelliği iyi olan bir havlu tercih ediniz. Kayalık alanlarda güneşlenmek için kalın hasır güneşlikler tercih edilebir. Doğal kayalık yapısı çıkıntılıdır, ince bir havlu ile rahat edemezsiniz. Kayalık alanlarda denize girmeyi tercih edenler terlik yerine sandaletlerini çantalarına koymayı ihmal etmemelidirler.
Coğrafi yapı tatil tercihlerininizi şekillendirir.


Kerpe plajı ince bir kumla örtülüdür. Plajda deniz içi oldukça temizdir. Kayalık alanlarda deniz kestanesi yoktur ama midyelere dikkat etmek gerekir. Falez yamaçları dik ve tehlikelidir. Orman içi yollar yarı engebelidir. Dikenlere dikkat edilmelidir. Orman içi gezilerinde yaban hayvanlarına raslama olasılığını unutmayınız.


Tavsiye: Kayalık alanlar için deniz terliği midyelerden korunmak için iyidir. Tercihiniz plaj ise asla gerekmez. Yürüyüş düşünüyorsanız bileğinizi koruyan bir ayakkabı çantanız için iyi tercih olacaktır. Orman içi ve kayalık alanlar için tüm vücudunuzu saran kıyafetler diken çizikleri ve böcekler için size koruyacaktır. Yürüyüş sopanızı yanınızdan eksik etmeyiniz.
Kerpe turizmi daha çok deniz, güneş ve kum demektir. Sezon dışı Kerpe tutkunları olmasına rağmen genel olarak turizm yaz odaklıdır. Kış için ziyaret edenleri unutmadık.


Kış ziyeretleri için tavsiyeler: Kış kuzey rüzgarları ve yağmur ile geçer. Kalın bir yağmurluk yada mont size koruyacaktır. Yürüme parkurlarında çamurdan korunmak ve sahilde yürümek için yağmur çizmesi çantanızda olmalıdır. Eldiven, şapka olmazsa olmazdır. İlkbahar ve sonbahar farklı iklimler için çantanıza birkaç kıyafet koyunuz.


Daha Detaylı Bir Liste İçin Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz…


Valiz Hazırlama Listesi

kerpe tatil otel kerpe

kerpe,kerpe satılık ev,kerpe guralp yapı