Hafta Sonu Kerpe Notlarımız

İstanbul’un Yanıbaşındaki Cennet Görenleri Kendine Hayran Bırakıyor…

Ramazan ayının bitmesine sayılı günler kala bayram öncesi Kerpe’de sessizlik hakim. Biz de bu hafta sonu Kerpe'yi şöyle bir turladık. Kandıra’dan çıktık, yeşillikler içerisinde çevreyi seyrederek Kerpe yoluna girdik. Dümdüz ip gibi karşımızda olan Kerpe, mavi ile yeşil içerisinde mükemmel bir manzara oluşturuyor. Biz Kandıra ve çevresini çok iyi bildiğimizden bu güzellikler bizim çok fazla dikkatimizi çekmiyor fakat çevre illerden gelen yüzlerce tatilci Kerpe'ye hayran kalıyor, her köşesinde fotoğraf çekiyor.

Kerpe’nin bu müthiş doğa koridoru eşliğinde sahile vardığımızda, halk ve esnafın sıkıntı ve sorunlarını dinlemek istedik. Kerpe esnafları önceki günlerde yaşanan hortum felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor.Zaten Kerpe sakinleri ve esnafı bizi tanıdığından hemen biz sormadan onlar sorunlarını ve yapılan hizmetleri bir bir sıraladı. Kerpe esnafı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden memnun fakat yinede haklı istekleri var tabiki.Kerpe küçük gibi görünse de Kocaeli'nin incisi Kerpe'de dört plaj bulunuyor Kerpe halk plajı,sosyete plajı, Paşaağzı plajı ve Miço Koyundaki Kadınlar Plajı.


Kerpe Bu yılda ikinci mavi bayrağına kavuşuyor. Ramazan Bayramı'nın ardından Miço Koyundaki Kadınlar plajına da mavi bayrak dalgalanacak inşallah.Kerpe’de aslında 12 ay hayat devam ediyor. Yaz - kış açık olan otel, pansiyon ve restoranlar, çevre il ve ilçelerden, Kerpe’nin bu güzelliklerini görmek için akın eden turistlere ev sahipliği yapıyor.
Kış aylarında bu sayı azalsa da esnaf her geçen gün kış aylarında müşterinin çoğaldığını ifade ediyor.

Esnaf, yaz aylarında Kerpe’nin 40-50 bin tatilciye ev sahipliği yaptığını, tatilcilerin en çok bankamatik, sağlık ocağı, eczane, fatura ödeme noktaları gibi hizmetlerin olmasını da arzu ettiklerini belirtiyor.

Kerpe Plajının Paşaağzı Plajı ile birleştirilmesi iki plaj birbirine bağlanması, tatilcileri ve çevre esnafını oldukça memnun etmiş. Kartal kayalıklar ve çevresine de çevre düzenlemesi yapılmasıyla Kerpe ayrı bir güzel olacak. Kerpe’ye gelen herkesin kartal kayalıkları ziyaret ettiğini fakat çevresinin içler acısı bir durumda olmasının Kerpe’nin bu güzelliklerine gölge düşürdüklerini belirtiyorlar.


Kerpe 12 ay tatil beldesi olmak için şimdilerde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Sahillerimizin turizm alanı ilan edilmesinin ardından 1/5000 ve 1/1000’lik nazım imar planının tamamlanmasıyla yatırımcıların Kerpe’ye yakışır otel, pansiyon ve restoranların yapılması hedefleniyor.Kerpe her geçen gün güzelleştikçe güzelleşiyor. 12 ay boyunca tatilcilere hizmet vermek için çalışmalar aralıksız sürüyor. Dokuz gün Ramazan Bayramı tatil olmasını fırsat bilen yüzlerce tatilci Kerpe’de tatilini geçirmek için otel ve pansiyonlarda şimdiden yerini ayırtmış bile.

Buradan tekrar tüm Kerpe’deki esnaflarımıza ve çevre halkına yaşanan doğal afet nedeniyle geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz.Bayram tatiline kadar gerek esnaf gerek tatilcilerimizin mağdur olmaması adına, yetkililer gereğini yapacağını düşünüyoruz…